Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Ev veya iş yerlerimizde su kaçağının ortaya çıktığı durumda ilk yapılması gereken, kaçak olduğundan şüphelenilen su tesisatını dinleme cihazı ile dinlemektir. Bu işlemden sonra yapılması gereken şey ise evinizin ana su vanasını, su saatinden kapamak olacaktır. Kaçak vanada ise vana değiştirilerek kaçağın engellenmesi sağlanır. Çoğu su kaçağı vakası sıcak su vanasından kaynaklandığından bu durumda ilk göz atılacak tesisat, sıcak su tesisatıdır. Uygun olan bir sıcak su tesisatına kaçak cihazı monte edilir. Bu cihaz sayesinde su tesisatı kaçak durumuna karşın test edilmiş olur.

Su Kaçağı Onarımı Nasıl Yapılır?

Su kaçağının tamir edilmesi için, öncelikle bunun nerede olduğunun tespit edilmesi gerekir. Tesisatın borularında meydana gelen su kaçağının tam olarak yerinin bulunması gerekir. Bu tespit sırasında kırmadan hizmet verilmesi gerekir. Tesisatçı cihazla tespit yapıyorsa, kırmadan su kaçağını buluyorsa, bunun tamir edilmesi oldukça kolay olur. Pis su kaçağı oluştuğunda, kameralar ile pimaş boru içi görüntüleme yapılır. Sonraki aşamada kameranın görüntülediği sorunlu nokta zemine üzerinde tam nereye denk geldiği dedektör ile tam olarak tespit edilir.Ustalar su kaçağını tamir etmek için, bu küçük alanda tesisatın borusunu dışarıya çıkaracak şekilde küçük bir kırma işlemi yaparlar. Buradan borunun tamiri gerçekleşir. Ardından hemen açılan yer kapatılır.

Su Tesisatında Kaçak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tesisat borularında su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız burada yazılanları evde kendi başınıza uygulamanız gerekmektedir. Eğer soğuk su tesisatında kaçak olduğunu düşüyorsanız, dairenin ana vanasını kapatıp bir kaç saat bekleyin. Alt kattaki komşunuzun tavanından damlayan sularda azalma olmazsa, sıcak su borularını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için kombinin altında bulunan sıcak su vanasını kapatıp bekleyin. Ancak pis su borularında kaçak olduğunu düşünüyorsanız şüphelendiğiniz boruları bir kaç gün kullanmadan beklemeniz gerekmektedir.

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

  • Su sayacınız, musluklar açık olmadığı halde sürekli dönüyorsa,
  • Su faturanıza yüksek ücretler ödemek zorunda kaldığınızda,
  • Banyonuza tadilat yaptırdığınız halde, alt katın tavanındaki sararmalar hâlâ devam diyorsa,
  • Seramiklerin arasında bulunan derzler renk değiştirmeye başlamışsa,
  • Islak ya da kuru zeminlerde, sürekli yüzeye su çıkması halinde,
  • Duvarlarda rutubet veya ıslanma şikâyeti olduğunda, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Su Kaçağı Bulma Hizmet Bölgelerimiz

Web'e özel %25'e varan indirim!

Hemen arayın web'e özel indirimlerden faydalanın!

Tıkla Ara!
Hemen Ara!